Foglalkozások, fakultációk

Tantárgyi fakultációk

Mind az általános, mind a szakkollégiumi keretben szervezett tantárgyi fakultációink összhangban vannak az oktatási miniszter által kiadott gimnáziumi kerettantervekkel, és hatékony színterei a felsőoktatási tanulmányokra való felkészítésnek, valamint a tehetséggondozásnak és a felzárkóztatásnak.

A fakultációs foglalkozások részt vállalnak a tudásalapú képzés értékorientált megalapozásában, elősegítik az értelmiségi feladatokra történő magas szintű komplex felkészítést, annak értékalapú megalapozását, a több tudományterületet érintő ismeretszerzést.

Ezen foglalkozások intenzíven szolgálják a tehetséges tanulók erős oldali fejlesztését – elsősorban az elmélyülést segítve. A tantárgyi fakultációk tartami szempontból legfőbb alapelve a gazdagítás (dúsítás).

A tantárgyi fakultációk tematikáját a Pedagógiai Programunk 1. számú melléklete tartalmazza.
Pedagógiai program letöltése

Helyesírás fakultáció

Meg lehet-e tanulni a helyesírást és a sok-sok szabályt? Aggodalomra semmi ok, a fakultáció keretein belül játékos, olykor komolyabb feladatok segítenek abban, hogy a tanulók megtanulják a szabályokat, és le tudják írni helyesen a Helyesírási kéziszótár anyagának jelentős részét.

A helyesírási fakultációt azok számára ajánljuk, akik szeretnének alaposan megismerkedni a magyar helyesírás szabályrendszerével, szükségét érzik a nyelvtani alapok megszilárdításának.

Irodalom fakultáció

A fakultáció célja, hogy a tanulókat tudatos olvasásra ösztönözze, és szövegértési készségüket fejlessze. A kétszintű érettségi követelményeinek megfelelően egyik fő feladatunk a kompetenciafejlesztés, a műelemző, irodalmi véleményalkotó készség kialakítása a diákokban. Így hasznos „fogásokat” sajátíthatnak el a szövegalkotásban: hogyan elemezzenek ismeretlen verseket, novellákat a tanult módszerek segítségével.

A foglalkozások során áttekintő képet kapnak az irodalom és az egyes korszakok művészetének alkotásai közötti kapcsolatokról, biztosítva a fakultáció komplexitását

Történelem fakultáció

Az általános történelmi fakultációs foglalkozások alapvető célja az iskolai tananyag elmélyítése, gazdagítása, háttérismeretek nyújtása, általános műveltség bővítése. Döntő szerepet kapnak a magyar történelem nevezetes eseményei, érdekességei, rejtélyei és a tanulók érdeklődésének megfelelő témák (például nevezetes csaták, híres uralkodók, legendák). Nagy hangsúlyt kapnak olyan multimédiás anyagok, források, internetes szakmai oldalak, melyek megismerése színesebbé teszi a foglalkozásokat, és a tanulók önálló tájékozódását, kutatómunkáját segítik.

Érettségire felkészítő foglalkozásokon az eseménytörténetek tárgyalása az ok-okozatok feltárásával, következtetések levonásával a logikai készségeket fejleszti, a stratégiai gondolkodást készíti elő. A foglalkozások keretében teszt és esszé feladatok sokaságának megoldásával és ellenőrzésével készülhetnek a tanulók a közép- és az emelt szintű érettségire.

Azoknak ajánlott a fakultáció, akik arra törekednek, hogy jobban megismerjék a múltat, a történelem érdekességeit, illetve céljuk, hogy a történelmi tények ismeretén kívül rendelkezzenek a történelmi gondolkodás képességével, sikeresen felkészüljenek az érettségi vizsgára.

Angol fakultáció

Az angol fakultációt mindazoknak ajánljuk, akik gyakorolni és fejleszteni szeretnék nyelvtudásukat. A foglalkozás lehetőséget ad arra, hogy a diákok a saját szintjüknek megfelelő csoportban tanuljanak kooperatív módon. Nyelvtani feladatokon kívül játékos feladványokkal, dalhallgatással, történetek olvasásával és angol nyelvű filmnézéssel erősítjük az írott- és hallott szövegértési készséget, íráskészséget és beszédkészséget

Kezdő szinten az angol nyelv elsajátítása illetve az alapkészségek, az idegen nyelv tanulásához szükséges készségek fejlesztése, a nyelv logikájának elsajátítása a cél, haladó szinten az alapkészségek és a magasabb szintű gondolkodási képességek integrálása a legfőbb feladat – mindez élményszerű és játékos formában, a tanulók igényeihez igazodva.

Matematika fakultáció

felzárkóztató foglalkozás célja, hogy segítse a diákokat az iskolai matematika tananyag alaposabb megértéséhez, ismereteik elmélyítésében. A foglalkozás lehetőséget biztosít az órai tananyag begyakorlására, az önálló tanulásra.

Olyan diákok jelentkezését várjuk erre a foglalkozásra, akiknek hiányos alapismereteik vannak, nem tudják megoldani önállóan a matematika házi feladataikat és segítséget szeretnének a témazáró dolgozatokra való felkészülésükben.

Az érettségire felkészítő foglalkozások célja, hogy segítse a diákok felkészülését a középszintű matematika érettségire. Kiemelten foglalkozunk az érettségi vizsga első 45 perces részére való felkészüléssel. Ezt a foglalkozást az érettségi előtt álló diákoknak ajánljuk.

tehetségfejlesztő foglalkozások célja, hogy fejlessze az önálló illetve önirányított tanulási képességeket, a diákok kreativitását, kutatáshoz szükséges képességeket, együttműködési képességüket és önismeretüket. Ugyanakkor segíti a diákokat különböző matematika versenyekre való felkészülésükben, fejleszti a problémamegoldó képességüket.

Olyan diákok jelentkezését várjuk, akik már korábban értek el jó eredményeket matematika versenyeken, kiválóan elsajátították az alapismereteket és szeretnék gazdagítani, elmélyíteni az iskolában tanultakat.

Biológia fakultáció

A kollégiumi biológia fakultáció fontos feladata az, hogy bemutassa az emberi test felépítését és működését, valamint az egészségre ártalmas természeti és társadalmi hatásokat, helytelen szokásokat. A foglalkozások témáit feldolgozva a tanulókban kialakul az egészséges életmód és életvitel személyes igénye, a tanulókban megfogalmazódik, hogy mit kell ezért tenniük, illetve mit nem szabad.

Az iskolai tanulmányokra támaszkodva, plusz ismereteket elsajátítva a tanulók sikeresen készülnek fel a kétszintű érettségire.

Kémia fakultáció

Az általános kémiai fakultációs foglalkozások célja, azoknak a tanulóknak a segítése, felzárkóztatása, akik bizonyos hiányosságokkal jöttek kollégiumunkba. Itt a cél az, hogy az általános összefüggések feltárásával és a tényeket rendszerbe foglaló szerkezeti ismeretek elmélyítésével a tanulók minél jobb eredményt érjenek el az iskolában.

Az érettségire felkészítő foglalkozást azon 11. és 12. évfolyamos diákok részére szervezzük, akik kémiából közép vagy emelt szinten szeretnének érettségizni. A foglalkozásokon átnézzük a főbb témakörök elméleti hátterét és hozzájuk kapcsolódó érettségi feladatokat oldunk meg.

Részletesen átbeszéljük az érettségikben szereplő feladattípusokat és megoldásaikat. Az elmélet mellett számítási feladatok folyamatos gyakorolására van lehetőség, külön figyelmet szentelve az emelt szintű érettségi specialitásaira.

Földrajz fakultáció

Az általános földrajz fakultációkon a gazdaság-, a település-, a népesség-, a vallás-, a politikai-, a turizmus- és a kulturális földrajz területéről vett érdekes és aktuális témák feldolgozása történik játékos feladatok, filmek, hírek segítségével.

A foglalkozás a földrajz iránt érdeklődő tanulók számára ajánlott, akik arra törekednek, hogy jobban megismerjék környezetüket, a világban zajló eseményeket, a környezet és a társadalom időben és térben változó kapcsolatait és összefüggéseit, a világ természeti és gazdasági jelenségeit, a földrajzi érdekességeket.

Az érettségire felkészítő foglalkozásokon igény szerint a közép- vagy emelt szintű vizsga követelményrendszerét tekintjük át. Tételek kidolgozásával, feladatok sokaságának megoldásával és ellenőrzésével készülhetnek a tanulók a megmérettetésre.

Nem tantárgyi fakultációk

A nem tantárgyi fakultációk közvetlen és közvetett módon biztosítják a tanulók iskolai tevékenységének segítését, komplexitásukkal hozzájárulnak tanulóink iskolai sikereihez, elősegítik a társadalmi szerepek tanulását, szerepet vállalnak az élethosszig tartó tanulás megalapozásában.

A nem tantárgyi fakultációk tematikáját a Pedagógiai Programunk 1. számú melléklete tartalmazza.

Pedagógiai program letöltése

DÁMA

„DÁMA” – diákjaink átalános műveltségének alakítása: a tanulók tájékozottságának növelése, látókörének szélesítése a foglalkozás célkitűzése. A témák megválasztásával (irodalom-, művészet-, zene-, film-, tudomány- és kultúrtörténet, mitológiai és filozófiai
érdekességek, történelmi rejtélyek, a technikai-informatikai fejlődés, az életmód változása) a diákok ismeretszerzése mellett a tanulók személyiségének komplex fejlesztése, értelmiségivé válásuknak segítése a célja.

Tanulásmódszertan fakultáció

A fakultáció feladata a tanuláshoz szükséges készségek, képességek és kulcskompetenciák fejlesztése és erősítése, a tehetségek felismerése és a lemaradó tanulók felzárkóztatása. Fontos szerepet kap azoknak a tanulási módszereknek és annak a szemléletmódnak a megtanítása, amelyek bármely tantárgy eredményes tanulásához felhasználhatók, és tanulóink további tanulmányainak sikeres teljesítéséhez is biztos alapot adnak.

Önismeret, személyiségfejlesztés fakultáció

A fakultáció feladata az önismeret fokozása, segítése az önmegértésben, valamint a tanulók érzelmi és kommunikációs készségeinek, képességeinek fejlesztése. Cél, hogy a tanuló tisztában legyen személyisége összetevőiről, határairól és lehetőségeiről, ismerje viselkedésének mozgatórugóit, motívumrendszerét és képes legyen arra, hogy helyesen ítélje meg szerepét, hatását az emberi kapcsolataiban.

Kommunikáció-fejlesztés fakultáció

A fakultáció célja a kommunikációs készségek fejlesztése. Az érdeklődő tanulók a kommunikáció elméleti alapjai mellett megtanulhatják a hatékony információközvetítés módját. A helyes, választékos magyar nyelvi szóbeli és írásbeli stílus szintén kiemelt hangsúlyt kap, hiszen tanulmányaik során elsajátított tudásuk előadásának módja meghatározó lesz. Továbbá játékos feladatok, szituációk segítségével a diákok gyakorolhatják azt a kommunikációs készséget, amely szükséges a viták, konfliktushelyzetek békés, hatékony, önérvényesítő megoldásához.

Természettudományos fakultáció

A Nagy Bummtól a Nagy Suttyig. Végig követjük az Univerzum történetét az Ősrobbanástól, a tér és idő, a kölcsönhatások, az anyag kialakulásától a csillagok és egyéb égitestek születésétől a haláláig. Vizsgáljunk Naprendszerünk, Földünk születését, történetét, megpróbáljuk megragadni az élet keletkezését, nyomon követjük az evolúciót végig, az emberiség kialakulásáig. Vetünk egy pillantást Világegyetemünk jövőjébe is.

Jogi- és társadalmi ismeretek fakultáció

A fakultáció során áttekintjük a legalapvetőbb emberi jogokat, az állampolgári jogok és kötelességek elemeit, diákjogokat a mindennapi életünkből hozott példákkal, érdekességekkel megvilágítva. Megvizsgáljuk a magyar állam működésének alapjait, az önkormányzatok feladatait, a magyar választási rendszert, és rövid bepillantást teszünk az Európai Unió szervezetébe, működésébe is. A megszerzett ismereteket digitális tananyag alkalmazásával és érdekes feladatok megoldásával gazdagítjuk.

Környezet- és természetvédelem fakultáció

A fakultáció átfogó célja, hogy elmélyítse a tanulók ismereteit a környezet- és természetvédelemmel kapcsolatos témákban, elősegítse a környezettudatos szemlélet, magatartás, életvitel kialakulását.

A foglalkozás azok számára ajánlott, akik szeretik a természetet, felelősséget éreznek környezetünk állapotáért, szeretik a csoportmunkában végzett tevékenységeket, szeretnek játszani, élményekkel is gazdagodva kívánják tudásukat gyarapítani.

Sakk fakultáció

A fakultáció célja a sakkjátékban rejlő lehetőségek kiaknázásával az értelmi nevelés színvonalának javítása, a problémamegoldó, logikai gondolkodás fejlesztése. A foglalkozások alkalmazkodnak a diákok speciális igényeihez, tudásszintjéhez.

A fakultáció keretében rendezett házibajnokságokon jó hangulatú, magas színvonalú mérkőzések születnek, melyeknek bárki részese lehet, aki jelentkezik erre a foglalkozásra. A közös munka eredményességének jele, hogy a részt vevő diákok rendszeresen megnyerik a városi szinten rendezett versenyeket.

Informatika fakultáció

A fakultáció célja, hogy a tanulók gyakorlatot szerezzenek a különböző kommunikációs technológiák használatában annak érdekében, hogy a dinamikusan változó kommunikációs környezetben eligazodjanak, tudatosan és felelősen éljenek az információszerzési és interaktív lehetőségekkel.

Azoknak a tanulóknak ajánljuk a foglalkozást, akik az informatika iránti szeretetük megerősítése közben eredményesen bővítik tárgyi ismereteiket, sikeresen felkészülnek az informatika érettségire vagy az ECDL-vizsga különböző moduljaira.

Szabadidős foglalkozások

A kollégium változatos és széleskörű tevékenységeket kínál a szabadidő hasznos eltöltésére. A szabadidős tevékenységek kínálatának feladata, hogy bevonjuk tanulóinkat a rendszeres sportéletbe, a művészeti képzésbe, valamint a közösségi programokba.

A szabadidő eltöltése nemcsak a rekreációt szolgálja, hanem a felzárkóztatásnak, a tehetséggondozásnak, az általános műveltség szélesítésnek is színtere, valamint a közösségépítést és a társadalmi problémák iránti érzékenység elmélyítését is célozza.

Amennyiben a szabadidős tevékenység kellően szolgálja a tanulók személyiségének fejlesztését, a kollégiumi lét nem marad a lakóhely távolságából fakadó szükséges rossz, hanem előnyt jelentő, intellektuális többletet nyújtó lehetőséggé válik.

TÜKÖR- REFLEX – fotószakkör

A fotószakkör keretében a természeti, az épített és a társadalmi környezetet értékelő látásmód kialakítására helyezzük a hangsúlyt, miközben a diákok elsajátíthatják a különböző képszerkesztő programok használatát, részt vehetnek kollégiumi szintű, városi illetve országos pályázatokon, közreműködhetnek kiállítások anyagának összeállításában.

FIKUSZ – filmkultúra szakkör

A filmkultúra szakkör hasznos és kellemes kikapcsolódási lehetőséget biztosít tanulóink számára. A szórakoztató filmek mellett művészfilmek, történelmi filmek, drámák, vígjátékok, szatírák, romantikus filmek, musicalek megtekintésére kerül sor.

Mindennapjaink jelesebb ünnepeihez, megemlékezéseihez kapcsolódva pedig elismert, díjazott filmekkel ismerkedhetnek meg a diákok.

HANG-FAL – zeneklub

A zeneklub foglalkozásain a komolyzene és a progresszív könnyű zene jeles képviselőinek megismertetése, zenei életművek bemutatása a feladatunk.

A zeneklub gyakorlási és fellépési lehetőséget biztosít a hangszeren játszó illetve énekesi tevékenységet is folytató diákok részére.

DEszkÁK – mozgáskultúra és színjátszó szakkör

A mozgáskultúra és színjátszó szakkör célja a tanulók esztétikai fogékonyságának, kreatív fantáziájának fejlesztése interaktív keretek közt. A drámatörténet korszakainak alapművei által megismerteti a tanulókat az emberiség alapkérdéseivel, a tánc és a színjátszás iránt fogékony diákok részére pedig kiváló bemutatkozási lehetőség.

GASZTRO-KOLI – főzőiskola

A kollégiumi teakonyha ad otthont ennek a jó hangulatú szabadidős tevékenységnek, ahol különböző egészséges főzéstechnikai eljárásokat, más népek ételeit és különleges fogásokat ismerhetnek meg a tanulók.

A közös sütés-főzés után jóízűen elfogyasztják a tanulók az elkészült ételeket.

KÖNYVJELZŐ – olvasó- és médiaklub

A könyvolvasó- és média klub lehetőséget nyújt az olvasni szeretők olvasási élményeinek megosztására, megbeszélésére, egyfajta „eszmecserére.” A szépirodalom mellett a népszerű olvasmányok érdekességei, értékei is előtérbe kerülnek.

A foglalkozásokon a tanulók megismerkedhetnek a meghatározóbb publicisztikai műfajokkal is, s kipróbálhatják a hír, a riport és az interjú készítését.

DELTA – testedző foglalkozás

A kollégium konditermei biztosítják a helyszínét a testedző foglalkozásoknak, melynek célja a kitartás és az állóképesség növelése, mindeközben az immunrendszer erősítése, az önbizalom növelése.

Közvetett hatása, hogy csökkenti az érzelmi problémák és a kortársakkal való kapcsolatteremtési nehézségek kialakulását.

VERSENYSPORT

Azok jelentkezését várjuk erre a szabadidős tevékenységre, akik rendszeresen, versenyszerűen sportolnak egyesületi keretek között, és eredményeikkel hozzájárulnak a kollégium hírnevének öregbítéséhez, vagy a kollégium által biztosított keretek között sportolnak, és a házi- illetve a kollégiumok közti bajnokságokon képviselik intézményünket.

DE – AK Dekorációs alkotókör

Az alkotómunka folyamatának, összetevőinek gyakorlati elsajátításával az alkotás örömének átélése, a munka megbecsülése, végső soron a pozitív, alkotó magatartás kialakítása a cél. A vizuális és motoros kreativitás fejlesztése fontos feladat, valamint a kreatív klíma létrehozása és fenntartása a tanév folyamán. Alkotókörünk a rekreációs tevékenységek közé tartozik kollégiumunkban, mely hozzájárul a tehetséggondozás egyensúlyához.

Origami

A papírhajtogatás művészetének elsajátítása és gyakorlása alkalmával a tanulók megismerkednek az origami tudományos hátterével és szórakoztató oldalával. Így mindenki megtalálja a magának legmegfelelőbb módot a kikapcsolódásra. A hajtogatás fejleszti a precizitást, szem-kéz koordinációt, monotónia tűrést/türelmet. A tanulók betekintést nyernek a számítógépes figuratervezésbe, a tradicionális és modern figurák előállításába, a feladathoz megfelelő papír elkészítésébe.