Bemutatkozás

Tisztelt Látogatóink!

Az intézmény vezetőjeként tanulóközösségünk és nevelőtestületünk nevében is nagy szeretettel köszöntöm a Debreceni Deák Ferenc Tehetségfejlesztő Középiskolai Szakkollégium honlapján!

Megújult információs portálunkat azzal a céllal hoztuk létre, hogy működésünkről, szakmai munkánkról, eredményeinkről, terveinkről tájékoztatást nyújtsunk valamennyi érdeklődő számára. Szándékaink szerint honlapunk kielégítő és aktuális információkat tud biztosítani a jelenleg intézményünkkel kapcsolatban álló szülőknek, partnereknek és nem titkolt célunk az is, hogy leendő kollégistáink, az ő szüleik, kollégiumi elhelyezés iránt érdeklődők számára megkönnyítsük a kollégiumválasztással kapcsolatos döntéseket.

Igyekszünk bepillantást nyújtani az intézmény hétköznapjaiba, jeles eseményeinkbe, szakmai-pedagógiai munkánk alapdokumentumaiba. Megjelenítjük a tanulók elhelyezési körülményeit, kollégistáink tehetséggondozását, mindennapos felkészülését segítő tárgyi feltételrendszerünket.

Elérhetőségeinken, szóbeli és írásbeli formában lehet részletes tájékoztatást kérni, illetve a jelentkezési lap letöltésével és beküldésével a felvételi kérelem regisztrálására is sort lehet keríteni.

Üdvözlettel:
Posta László
igazgató

Elismert múlt, folyamatos megújulás

Az intézmény több évtizedes, elismert szakmai múlttal, folyamatosan megújuló tevékenységgel és tárgyi feltételekkel áll biztos háttérként a vidéki fiú és (2007-től) lány tanulók középfokú oktatásban való részvétele mögött.

Évek óta kollégiumunk biztosít ellátást a Tóth Árpád Gimnázium, a Debreceni Ady Endre Gimnázium, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnázium, a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, a Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium és Technikum, a Debreceni Szakképzési Centrum Péchy Mihály Építőipari Technikum, a Debreceni Szakképzési Centrum Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikum, és a Debreceni Szakképzési Centrum Vegyipari Technikum vidéki tanulóinak. Belvárosi elhelyezkedése biztosítja a középiskolák jó megközelíthetőségét.

Első a tanulás!

A kollégium elsődleges célja a diákok minél jobb előmenetelének biztosítása, egyetemi, főiskolai továbbtanulásának megalapozása. Az e téren végzett tevékenység, és a tanulók munkájának eredményei tükröződnek a tanulmányi átlageredményekben (4,68) és a diákok továbbtanulási mutatóiban is.

Az intézmény szellemisége, a nevelők támogató, segítő munkája, a tanulók egymáshoz fűződő barátságos viszonya biztosítja az eredményes tanuláshoz szükséges nyugodt és kiegyensúlyozott légkört.

Elhelyezés, komfort

A tanulók elhelyezése négyágyas, külön mosdóval felszerelt szobákban történik. Minden diáknak saját ruhásszekrénye és zárható cipősszekrénye van. A tanulók ágyneműt kapnak, melynek rendszeres cseréjéről és mosásáról a kollégium gondoskodik.

A behozott élelmiszerek elhelyezése szobánként korszerű hűtőszekrényekben történik. Folyamatosan javítjuk, fejlesztjük a hálószobák és a kollégium komfortosságát, az elhelyezés körülményeit.

Tehetséggondozás, szakkollégium, fakultációs rendszer

A Debreceni Deák Ferenc Tehetségfejlesztő Középiskolai Szakkollégiumban – Debrecenben egyedülálló módon – a tehetséggondozás, és a jó tanulmányi előmenetel érdekében úgynevezett fakultációs rendszer működik.

Ennek keretében a tanulók 10-12 fős csoportokban, heti 1-2 órában intenzív foglalkozásokon vesznek részt. Ezen foglalkozások célja, hogy az iskolai tananyag könnyebb megértéséhez háttérinformációkat, más esetben pedig egy adott témakörnek az iskolában elvártnál mélyebb tanulmányozásához segítséget nyújtson.

A fakultációkon való részvétel térítésmentes. Néhány a választható fakultációk közül:
Tantárgyi fakultációk: magyar nyelv és irodalom, történelem, történelem érettségi felkészítő, matematika, matematika tehetségfejlesztő, angol, német, kémia, kémia érettségi felkészítő, biológia, földrajz érettségi felkészítő.
Nem tantárgyi fakultációk: tanulásmódszertan, önismeret, személyiségfejlesztés, kommunikációfejlesztés, jogi- és társadalmi ismeretek, környezet- és természetvédelem, sakk és informatikai kultúra.

A fakultációkon kívül korrepetálás, illetve egyéni felzárkóztató foglalkozás keretében is kaphatnak segítséget a diákok.

A nevelőtestület szakos megoszlása olyan, hogy a középiskolában tanult alaptantárgyakkal kapcsolatos kérdésekkel minden esetben szakirányú végzettségű pedagógushoz fordulhatnak a gyerekek a kollégiumon belül. Az alapos, mindennapi felkészülést szolgálják a tanulószobák, a kényelmesen berendezett társalgók, és gyakran komoly segítséget nyújt a színvonalas könyvtár is. A tananyag elsajátításának hatékonyabb módszereit egyéni és csoportos tanulásmódszertani foglalkozásokon sajátíthatják el a gyermekek, a felnőtté válás bonyolult folyamatában pedig az önismereti foglalkozásokon megbeszéltek segíthetnek eligazodni.

Szabadidő, sport

A szabadidő tartalmas és szórakoztató eltöltéséhez kollégiumunk számos lehetőséget kínál. Szakkör jelleggel működik az újságírás és szerkesztés világát megismertető foglalkozás, a szabadkézi rajzot tanító foglalkozás, a filmklub, a zeneklub, és ide sorolható a rendszeres és szervezett színházlátogatás. Nagy hagyományokkal és komoly sikerekkel működik a sakkszakkör.

Korszerű konfigurációkkal üzemel a számítástechnika terem, ahol informatika fakultációk folynak, illetve az iskolai feladatok megoldása zajlik. Külön alakítottuk ki a két darab internet termet a fiúk és a lányok számára. Az intézményben wifi hálózat is működik.

Sportolási lehetőségként ping-pong asztalok, jól felszerelt, és folyamatosan bővített konditerem, kosárlabda palánk, és focipálya várja a kollégistákat. Minden évben számos jelentős sportrendezvénynek is otthont ad a Kollégium.

A szakkollégiumi szabadidős tevékenységek kínálatának feladata, hogy bevonjuk tanulóinkat a rendszeres sportéletbe, a művészeti képzésbe valamint a közösségi programokba: fotó szakkör, filmkultúra szakkör, zeneklub, mozgáskultúra és színjátszás, főzőiskola, olvasó- és médiaklub, testedző foglalkozás.

Saját rendezésben valósul meg például évről-évre a Deák-Napok, melynek keretében több sportágban is összemérhetik tudásukat tanulóink egymással és más kollégiumok lakóival. Rangos a focikupa, az asztalitenisz, a sakk, a kondi és a röplabda bajnokság..

Saját rendezésben valósul meg például évről-évre a Deák-Napok, melynek keretében több sportágban is összemérhetik tudásukat tanulóink egymással és más kollégiumok lakóival. Rangos a focikupa, az asztalitenisz, a sakk, a kondi és a röplabda bajnokság..