Kincseink 2022
Baracsi Kristóf

Baracsi Kristóf 2006 október 17-én született Nyíregyházán. Szülővárosától 36 km-re Nyírbátorban nőtt fel, ahol a helyi Magyar-Angol Kéttannyelvű Általános Iskolában kezdte meg tanulmányait. Már alsóban tanárai felfigyeltek a tehetségére matematikából. 2014 óta rendszeresen megméretteti magát körzeti, megyei és országos versenyeken. 8. osztályban középfokú komplex nyelvvizsgát tett angol nyelvből és év végén az év tanulója lett iskolájában. Tanulmányit a Debreceni SZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikumban folytatta specializált gépgyártás (mechatronika) szakon. Eddigi legnagyobb sikerét 2022 április 24-én érte el, ugyanis a Zrinyi Ilona matematika versenyen országos első helyezést ért el technikumi kategóriában.
Kiemelkedő eredményei:
2022 április 24-én a Zrinyi Ilona matematika versenyen országos első helyezést ért el technikumi kategóriában.
A 2022/2023-as tanévben a Sziporka Matematika országos levelező versenyen 7. helyezést, a Nemzetközi Kenguru Matematika versenyen az országos 1. helyezést is megszerezte.
A matematikának ezentúl is nagy figyelmet fog szentelni és célja egy emelt szintű érettségi lerakása matematikából. Tanulmányait a Debreceni Műszaki Egyetem mechatronikai karán szeretné folytatni.
Molnár István

Molnár István 2002 augusztus 27-én született Debrecenben, habár Debrecentől távol egy Szabolcs megyei kis falucskában, Szabolcsveresmarton nőtt fel. Általános iskolában nagy érdek-lődést mutatott a kémia iránt, ezért jelentkezett a Debreceni SzC Vegyipari Technikumának az angol, 2 tanítási nyelvű képzésére. Ekkor már rendelkezett angol középfokú nyelvvizsgával. Már az első évben nagy szenvedéllyel vett részt a versenyeken, de az igazi sikerek a második évfolyamon kezdődtek. Az Irinyi János Országos kémia versenyen országos 5. helyezést ért el. A következő tanévben tovább folytatódott ez a láz, az országos 6. helyezést sikerült elérnie.
István a sport nagy szerelmese. Életében nagyon sok sportot űzött, a labdarúgás, a röplabda, a kézilabda voltak a kedvencei, és a sakk szépségeibe is belekóstolt. A futballal kezdte pályafutá-sát. A lakhelye melletti kis faluban focizott Megye 3-as osztályban a Dögei LSE u16-os korosz-tályának kapusa volt, ahol nem értek el számottevő eredményeket, de nem is sikerért, hanem az élvezetért sportolt. A kollégiumban elég hamar kiérdemelte az „első számú kapus” címet. Sorra nyerték meg a kollégiumok közötti versenyeket.
A foci mellett több kihívást keresve csatlakozott 2018 őszén a Debreceni Pénzügyőr SE röp-labda csapatához. A 2019 őszén a megyei bajnokságban első helyezést értek el. Nagyon élveze-tes időszak volt ez számára és tevei közt van a röplabda sport űzésének a folytatása, amit saj-nos a 2019 telén kitörő világjárvány a kispadra ültetett.Még az online oktatás előtt szerencsére részese lehetett a kollégium bajnok csapatának a meg-rendezett házi sakk vetélkedőn.
A karantén és az távoktatás után, újult erővel vetette bele magát a sportba. Új kihívást szeretett volna ezért csatlakozott az iskola kézilabda csapatához, ahol az országos diákolimpia megyei döntőjét könnyedén megnyerve, az országos döntőben Békéscsabán képviselte csapatával Haj-dú-Bihar megyét. A kezdeti balszerencsének köszönhetően csak a 6. helyet érték el, de megtett mindent, ő is , és a csapata is, hogy a lehető legjobb teljesítményt nyújtsanak.
István 2022.április 21-én elnyerte a „Kiváló kollégista” címet és a „Jó tanuló, jó sportoló, pél-dás magatartás” verseny harmadik helyezettjének járó díjat vehette át a kollégium igazgatójától. István a tanulmányait a Debreceni Egyetem Vegyészmérnöki karán szeretné folytatni és az az álma, hogy sikeres vegyészmérnök legyen és a hobbi szinten űzhesse valamelyik kedvenc sport-ját.
Nagy Ivett Fanni

Nagy Ivett Fanni vagyok 2004. 11.23-án születtem , Hajdúböszörményben lakom és 4 éves korom óta úszok. Böszörményben tanultam meg úszni, de az ottani edzőnk hamar tehetségesnek talált engem és a nővérem, így Szoboszlóra kerültünk az Árpád SE.-hez. 7 évig hordtak át a szüleim minden délután Szoboszlóra engem, mert nekik ez is megérte, ha jól érzem magam. Rengeteg versenyen vettem részt és az érmeim száma 150 körül lehet ma. Az első Országos Bajnokságomon 2014-ben vettem részt, amin hihetetlenül élveztem a hangulatot. Számos külföldi versenyre volt szerencsém elmenni, így jártam többször Poprádon (Szlovákia), Humennében (Szlovákia), Ljubljanán (Szlovénia), Kikindán (Szerbia), Nagyváradon (Románia), Marosvásárhelyen (Románia), ahol egyik alkalommal egyhetes edzőtáboron voltunk, versennyel befejezve a hetet, és Brnoban (Csehország).
Amikor felvettek a Debreceni Ady Endre Gimnáziumba, tudtam, hogy egyesületet kell váltanom, így kerültem a Debreceni Aquasporthoz. Itt még inkább élveztem az edzéseket, de egy korábbi sérülés miatt egy év után úszásnemet kellett váltanom, és nem versenyezhettem többet mellen. Gyorsúszó lettem. Már 5 éve járok reggelente is edzésre így a heti edzésszámom 9-12 között mozgott. Most új utat keresve saját edzésterveket írok és a legjobb módszerre van lehetőségem – magamon tesztelni bizonyos edzési stratégiákat, feladatokat. Ez tölt el engem a legnagyobb boldogsággal és minden edzésre csak azért megyek el, mert szeretem amit csinálok, még akkor is ha néha nagyon fárasztó.
A ranglista helyezéseim 2019-ben voltak a legjobbak: korosztályomban 50 és 100m mellen 10. helyezés voltam, 200m mellen pedig 11.
Ha egy versenyt kellene megneveznem, mint kedvencem, egyértelműen a Brno-i lenne az, ahol életemben elsőnek versenyezhettem 5m mély medencében és 5 éremmel (4 arany, 1 bronz) és egy különdíjjal tértem haza 2015-ben.
A budapesti Duna Aréna meseszép és egyszerűen már csak attól jól éreztem magam, hogy ott úszhattam, ahol a legnagyobbak ebben a sportban És a szoboszlói, ahol annyi éven keresztül mindennap úsztam, szerintem mindig az lesz a legnyugodtabb hely számomra.
Példaképeim a sportban és emberileg is, Cseh László és Kapás Boglárka.
Az úszás mellett sok mindennel töltöm ki a maradék időt. Nagyon szeretek különböző díszeket készíteni, gitározni, varrni, és gyöngyözni is. A kollégium pedig meg adja nekem, amit az úszás miatt nagyobbrészt ki kell hagynom. A társaság és barátok itthon várnak és egy este sem unatkozunk.
Általános iskolában az egyetlen voltam, aki végig kitűnő volt. Majd gimnáziumban az eddigi 2 évemet jeles tanulóként végeztem (egy négyessel). Továbbtanulásom jelen pillanatban csak az edzői pálya felé tudom elképzelni, de még sok minden változhat 2 és fél év alatt.
Burkovics Balázs

Burkovics Balázs 2003. június 1-én született Debrecenben. A Debrecentől nem messze lévő kisvárosban, Nádudvaron nőtt fel. Az állatok iránti érdeklődése már kiskorában is megmutatkozott. Ebből fakadóan tévedt a természetfotózás útjára. 2018 nyarán, egy nyaralás során sorra örökítette meg a hegyvidéken látott rovarokat, pókokat. Ekkor még csak emlékek rögzítése céljából tette mindezt. Elég érdekesnek bizonyult számára ezeknek a parányi élőlényeknek a felnagyított képe, így ettől a nyártól kezdve, rendszeresen készített képeket az ízeltlábúakról, ekkor még a telefonjával. Érdekesnek bizonyult számára az ízeltlábúak világa, így különös figyelmet fordított a fajok megismerésére is. Ebből kifolyólag egy állathatározó csoportban kötött ki. Feltűnt, hogy a határozni szánt képei nagy tetszést váltottak ki a csoport tagjai között, így innentől kezdve elkezdte aktívan megosztani a képeit a közösségi médián. Ez volt az a pillanat, amikor már az ízeltlábúak imádata és a róluk készített, határozásra szánt képekből kialakult a természetfotózás. Néhány hónapon belül hatalmas tudásra tett szert az ízeltlábúk körében. Innentől fogva céljának érezte azt, hogy képeivel megmutassa az embereknek ezeknek a furcsa lényeknek a szépségét. Megmutassa nekik azt, amit egy hétköznapi ember szeme nem biztos, hogy észrevesz. Emellett igyekezett a tudását is továbbadni. Ezen tevékenységét a mai napig aktívan műveli. Releváns határozóként tekintenek rá, és kikérik a véleményét, főként a pókok és a darazsak, méhek körében.
2019 nyarán lehetősége adódott egy fényképezőgép igénybevételére is. Természetfotós mivolta, ettől a pillanattól számítható. Azon a nyáron sikerült megtanulnia a számára új technológia használatát, majd egy magasabb szinten művelte tovább a makrófotózást. Innentől kezdve sokkal nagyobb figyelmet kaptak a képei. Még ebben az évben meghívták, hogy szerepeljen 5 képével, egy Nádudvaron szervezett kiállításon. Így 13 fotós társával vett részt a „Láss az én szememmel” kiállításon, melynek a nádudvari, Ady Endre Művelődési Központ adott helyet. Egy nagyobb löketet adott számára ez az esemény. Innentől kezdve több pályázaton is elindította képeit. Mindez nem volt eredménytelen. 2020 februárjában a Magyar Rovartani Társaság által szervezett „Rovartani napok” fotópályázat keretein belül nyerte el a közönségdíjat,
„Az életük immár a kezünkben van…” című képével. Ugyan ezen év októberében „Az Év BISEL Fotósa 2020” országos fotópályázaton különdíjat nyert el a
„Jut belőle Neked is!” című képe, melyet maga a Duna-Ipoly nemzeti park igazgatója, Potyó Imre, választott ki 107 pályázó, közel 315 pályaműve közül. Legutóbb díjazott képe, mely a „Szemtől-szembe” címet viseli, 2021 márciusában lett 3. helyezett a Jósa András Múzeum által hirdetett „Beporzó szépségversenyen”. Ugyanezen év májusában, lehetősége adódott egy egyéni kiállítás megrendezésére is, a kiállított 50 képének szintén az Ady Endre Művelődési Központ nyújtott helyet. A környező művelődési házak érdeklődését is felkeltette a kiállítása, így még a nyár közepén, a püspökladányi Dorogi Márton Művelődési központban is megtekinthető volt a kiállítás. Fotós tevékenységét a mai napig műveli.
2018-ban felvételt nyert a Tóth Árpád Gimnáziumba és a Deák Ferenc Kollégiumba is. 4 évet töltött el a TÁG biológia-kémia szakos tanulójaként. Ezen négy év után, a Debreceni Egyetem általános orvosi karán szeretné folytatni majd a tanulmányait, s patológusként vagy igazságügyi orvosszakértőként elhelyezkedni majd a munka világában.
Kovács Balázs

Kovács Balázs 2003. március 19-én született Karcagon és ott is nevelkedett. Már kiskora óta mozgalmas volt az élete, hiszen nővérét követve tagja volt a Dalma Dance tánccsoportnak és még az óvoda első éveiben csatlakozott a zeneovi programba. A tánc nem bizonyult hosszútávúnak, a zene viszont annál inkább, így szülei beírtatták a Karcagi Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolába. Az idő telt és az általános iskolai tanulmányait az akkori Györffy István Általános Iskolában végezte, mellette persze a zenei pályáját is művelte. Ez volt az az időszak, amikor Balázs igazán fellendült. Közel 40 zenei és tucatnyi szavaló és matematika versenyen vett részt, ahol kimagasló eredményeket ért el. Csellistaként már nem csak szóló karrierre volt kimagasló, hanem a Karcagi Csellóegyüttes oszlopos tagja is lett, és később annak első helyét is kiérdemelte. Immár, mint az együttes első csellistája vett részt a próbákon és állt ki a színpadra a versenyeken és koncerteken. Zenei karrierjének csúcsa azonban 2017-ben következett be. Az egyik legnehezebb verseny, a Friss Antal Gordonkaverseny országos utolsó fordulójába jutott több év után. Itt a zsűri a Zenetanárok Társaságának különdíjával illette őt és itt nyert Papp László-díjat Balázs.
2018-ban Felvételt nyert a Tóth árpád Gimnáziumba és a Deák Ferenc kollégiumba is. Zenei tanulmányait még mindig folytatta, de matematika és fizika szakján a tudásvágya egyre csak gyarapodott. Az évben csatlakozott az iskola stúdiójához is és később a kollégium csapatába is beállt. Nemcsak mint stúdiós, hanem az 1-es csoport DÖK-képviselőjeként is részt vett a kollégium életében és az események szervezésében.
Egy költözés miatt sajnos zenei pályája 2020 nyarán abbamaradt, így 4 mesterkurzus, számos verseny és koncert után zeneművészeti záróvizsgát tett, és még egyszer színpadra állt tanárával és kisérőjével. Azóta hobbiszinten még mindig zenél, legyen az klasszikus vagy rock.
Pályáját 4 év kitűnő és az érettségi után a BME-n szeretné folytatni, mint villamosmérnök és reméli, hogy egyszer olyan helyre kerül, ahol a technikával az embereket tudja megsegíteni.
Sipos Vivien Beatrix

Sipos Vivien 2005-ben született Nyíregyházán. Már óvódás korában szerette a zenét, a táncot. Először klasszikus balettozott, tornázott, majd hip-hop táncokat tanult, melyekkel együtt elkezdte az aerobik alapjainak az elsajátítását. Az általános iskolai tanulmányait a Nyíregyházi Móra Ferenc Általános iskolában kezdte, ahol 8 éven át volt kitűnő tanuló. Már az itt töltött évei alatt megszerezte a középfokú komplex angol nyelvvizsgáját. Hatodik osztályos volt, amikor az akkor már évek óta versenyszerűen űzött aerobikos pályafutását, Debrecenben folytatta tovább a FLEX-HD Aerobik sportegyesületben.
A heti 4 alkalommal történő Nyíregyháza-Debrecen közötti ingázások aztán sok szép eredményt hoztak számára. Ilyen szoros napirend, hétvégi versenyek mellett is minden évben a kitűnő tanulmányi eredményt ért el. Az iskolában a sport és angol nyelv területén nyújtott teljesítményéért Talentum díjjal jutalmazták.
Mivel inkább a humán tantárgyak állnak közelebb hozzá, ezért választása a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnázium jogi- kommunikációs tagozatára esett, ahová sikeresen felvételizett, egyúttal a Debreceni Deák Ferenc Tehetségfejlesztő Középiskolai Szakkolégiumba is felvételt nyert.
Az évek során a Flex-HD színeiben csapataival több korosztályos magyar bajnoki címet és magyar kupa győzelmet is szereztek. Nemzetközi versenyeken, világkupa fordulókon, szereztek arany érmeket, dobogós helyezéseket Portugáliában, Szlovákiában és Bulgáriában.
Az eddigi sporteredményeinek, kitűnő tanulmányi munkájának elismeréseként már 3 évben is elnyerte az Emberi Erőforrások Minisztériumától a Magyarország Jó tanulója, Jó sportolója címet.